Son Haberler
Anasayfa » Köşe Yazıları » S:İlber Ortaylı II.Abdülhamid için “Son evrensel imparator, dünyanın son hükümdarı” der. Buna katılabilir miyiz?

S:İlber Ortaylı II.Abdülhamid için “Son evrensel imparator, dünyanın son hükümdarı” der. Buna katılabilir miyiz?

İlber Ortaylı II.Abdülhamid için "Son evrensel imparator, dünyanın son hükümdarı" der. Buna katılabilir miyiz?C: Evet fazlasıyla… II. Abdülhamid hem bizim tarihimiz hem de Avrupa tarihi açısından büyük bir değerdir. Dönemine mührünü vurmuş…

bir hükümdardır. Bir reform ve yatırım hükümdarıdır. Fakat meşrutî yönetimi askıya alması, bütün bu başarılarının örtmüş, adeta gölgede bırakmıştır. Bundan dolayı muasırları, kendisini anlayamamışlardır. Kendisinin ve döneminin doğru bir şekilde anlaşılması için, yıllar sonra hakkında doktora tezlerinin ve araştırmaların yapılması gerekiyordu. Böyle de olmuştur. II. Abdülhamid hakkında yapılan çalışmalar arttıkça, ne denli önemli bir şahsiyet olduğu ve saltanat yıllarının Osmanlı Devleti’nin istikrarı için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Nitekim Cumhuriyet Türkiyesi, Jön Türklerin çok eleştirdikleri ve lanetledikleri II. Abdülhamid’in bu mirası üzerine inşaa edilmiştir. Bunu hiç kimse inkâr edemez. Gerisi teferruat. Modern Türkiye’nin kurumsal olarak oluşmasında üç önemli şahsiyetin yeri vardır: Sultan II. Mahmud, Sultan II. Abdülhamid ve Mustafa Kemal Atatürk. Bunların orta direği II. Abdülhamid’dir.

İttihat ve Terakki’yi kuruluşundan bu yana süzecek olursak, özellikle cemiyetin üçlüsünün temel hataları sizce nelerdir? Birçok kitapta bilgisizlik ve amatör bir heyecan karşımıza çıkıyor zira.
En büyük eksiklikleri, Osmanlı Devleti’ni nihaî olarak tasfiye etmek isteyen Avrupalı emperyalist devletler karşından gerekli bilgiye, donanıma ve tecrübeye sahip olmamalarıydı. Bu süreçte kolay bir lokma olmuşlardır. Asıl dümende olması gereken II. Abdülhamid’i tasfiye ederek, bütün bunlara âdeta çanak tutmuşlardır. Heyecanları ve iyi niyetleri bu hatalarını örtmeye ve Osmanlı’nın yıkılmasına engel olmaya kesinlikle yetmemiştir.

 

Google Aramaları

  • ilber ortaylı köşe yazıları
  • ilber ortaylı abdülhamid
  • ilber ortaylı 2 abdülhamit
  • 2 abdülhamit ilber ortaylı
  • ilber ortaylı sultan abdülhamit
  • ilber ortaylı abdülhamit
  • ilber ortaylı 2 abdülhamid
  • atatürkün abdülhamit hakkındaki düşünceleri
  • abdülhamit dönemi ilber ortaylı
  • ilber ortaylı abdülhamit hakkındaki düşünv

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*