Son Haberler
Anasayfa » Genel » Sultan Abdülhamid’in ABD’ye Çektiği Restler

Sultan Abdülhamid’in ABD’ye Çektiği Restler

ABD'ye Çektiği RestlerOcak 1886’da Çanakkale Boğazı’nı geçmek isteyen “Bancroft” isimli bir Amerikan savaş gemisine Sultan Abdülhamid, ABD Paris Antlaşması’nıimzalayan devletlerden olmadığı için izin vermemiştir.

Aynı gemi, bu kez 1897’de İzmir limanına izinsiz girmeye kalkışmış vekıyıdaki topçularımızın açtığı ateş neticesinde geçmesi engellenmişti. Osırada, İspanya ile meşgul olan ABD buna pek ses çıkaramamıştı; ancak Osmanlı’nın verdiği bu dersi de unutmayıp bir yerlere kaydetmişti.

1901’de başkanlık koltuğuna oturan Roosevelt’in ilk işlerinden biri de,Osmanlı’ya haddinin bir an evvel bildirilmesi için savaş hazırlıklarına başlamayı düşünmek olmuştu. Ancak, Savaş Bakanı Elihu Root tarafından ciddi anlamda uyarılacak ve Türklerin zannedildiği kadar “kolay lokma”olmadığını; deniz kuvvetleri dökülüyor olsa da “kaya gibi sağlam” bir kara kuvvetine sahip bulunduğunu ve bu konuda “Türklerin eline, değme Avrupaaskerinin su dökemeyeceğini” kabullenmek zorunda kalıp, tekrar yerine oturmaktan başka bir şey yapamayacaktı.
Abdülhamid, ABD’nin 20 Aralık 1897 ‘de Erzurum’da bir konsolosluk açma girişimini de, orada hiçbir Amerikan vatandaşı yaşamadığından dolayı,konsolosluk bulundurmaya gerek olmadığı gerekçesiyle ret etmiştir. Bir müddet sonra Aralık 1900’de, Erzurum’a değil de Harput’a (Elazığ)bir konsolos atanmasına Osmanlı makamlarınca müsaade edilecek; ancak yapılan inceleme sonucunda atanan konsolosun ABD vatandaşlığına geçen eski Osmanlı vatandaşı bir Ermeni olduğu anlaşılacaktır.

Hâlbuki ABD ile yapılan anlaşmaya göre, bölgeye, eski Osmanlı vatandaşlarının atanmasına izin verilmeyecekti. Dolayısıyla, söz konusu konsolosun göreve başlamasını padişah onaylamamış ve değiştirilmesiniirade buyurmuştur.

Bu defa ABD, İstanbul’daki ortaelçiliğini büyükelçiliğe çevirme isteğiyleYıldız’ın kapısını çalacaktır. Kurduğu denge politikasına hesapta olmayan yeni bir unsurun eklenme ihtimalinden rahatsızlık duyan Abdülhamid, bu teşebbüsü de tereddütsüz geri çevirmiştir:
“Bizim Washington’daki temsilciliğimiz de ortaelçi düzeyindedir. Bu talep, Osmanlı Devleti’nin Washington sefareti (elçiliği), büyükelçiliğe yükseltilmedikçe kabul edilemez!”

Kaynak:Abdülhamid’in Gizemli Dünyası

Google Aramaları

  • Abdülhamit amerika
  • abd savaş gemisi abdülhamid

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*