Son Haberler
Anasayfa » Genel » Sultan Vahidettin’in Hassasiyeti…

Sultan Vahidettin’in Hassasiyeti…

Sultan Vahidettin'in Hassasiyeti...İtalyan Kralı Emanuel, Sultan Vahidettin’e seryaverini gönderir.

Seryaver:
-Metbuum Kral hazretleri, Zat-ı Şâhânelerinin memleketlerine bazı hadisat dolayısıyla terk ettikten sonra, kendi ülkelerine misafir olmalarını büyük bir ibtihaç(sevinç) ile karşılamışlardır. Kendilerini İtalya toprağına ayak bastıkları günden itibaren, misafir-i hassı olduklarını arz ederler. Kral Hazretleri ”Zombardo” da bir”Floransa” civarında bir şato ”Venedik”te bir saray ”Napoli”de yine bir sarayı olduğunu ve bunlardan hangisini ikametarzu ederlerse, arabalarına varıncaya kadar, her şey mevcud olarak, bütün personeliyle emirlerine âmâde olduğunu hatırlatmayı bir vazife bilir. Haşpetpenah iradenizi bekliyor.

Tüm bunlar Miralay Tahir Bey tarafından tercüme edildikten sonra:

-Tahir Bey, söyleyeceğim sözleri, bir harfini bile değiştirmeden olduğu gibi tercüme edeceksin! dedi.

-Emredersiniz efendim.

Vahidettin Han:

-Biraderim Kral Hazretlerine gösterdiği misafirperverlikten dolayı samimiyetle teşekkür ederim, fakat bu davetlerini kabule büyük bir mani vardır. Memleketimdeki vukuat ve hadisat her ne kadar beni muvakkaten veya ebediyyen tac ve tahtımdan ayırdıysa da, üzerimde ”Halifelik” sıfatı mevcuddur. Ben bütün Müslümanların Reis-i Ruhanisiyim. Peygamber postunda oturuyorum. Bu sıfat kendi dinimden olmayan bir zâtın teklifini kabulden beni men eder. Bundan dolayı biraderim Kral Hazretlerinin bu davetlerini kabul edemeyeceğim, beni mazur görmelerini rica ederim.

Tahir Bey büsbütün afallar ve dönerek Sultan:

-Bugün iyi kötü sayenizde yaşıyoruz. Fakat hazıra dağ dayanmaz, der

Sultan Vahidettin ise hanedanı memleketlerinden uzaklaştıranlara ve kendisine hain diyeceklere tokat gibi inecek şu cevabı verir:

-Ne yapalım azizim Tahir Bey, soğan-ekmek yeriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*