Son Haberler
Anasayfa » Genel » Türk istihbaratının kurucusu Kuşçubaşı Eşref.

Türk istihbaratının kurucusu Kuşçubaşı Eşref.

 

10394569_706641446058103_178220157581669148_n-14

Türk istihbaratının kurucusu Kuşçubaşı Eşref. Teşkilat-ı Mahsusa (mit ) reisi olup, milli mücadelenin (kuvayi milliye) efsanevi kumandanlarındandır kendisi.milli mücadelede, kendi yetiştirdiği çerkes ethem’in kuvvetlerine katılmıştır.(1920)  fakat çerkes ethem ‘in isyanı üzerine kendisi de 150 likler listesinde yer almış ve vatana girişi 1936 yılına kadar yasaklanmıştır.

“Biz teori değil- eylem adamlarıydık” deyişiyle tanınan kuşcubaşı eşref- kuşçubaşı eşref ve arkadaşları, ingiltere’ye karşı şiddetli bir propaganda kampanyası başlatmak, eğer mümkün olursa bu kampanyayı orta asya’da da yürütmek için hindistan’a gittiler. ancak bu sırada birinci dünya savaşı’nın başlaması üzerine, enver paşa’dan emir alan kuşçubaşı eşref hemen istanbul’a dönmüş ve az sonra da teşkilat’ın arabistan bölge sorumluluğu’na getirilmiştir. teşkilat’ın kurucuları arasında yer alan subaylar tarafından 1913 yılında batı trakya türk cumhuriyeti’nin kurulması ve kuşçubaşı eşref bey’in şubat 1915’de mısır’da kanal bölgesindeki çalışmaları kayda değerdir.- kuşçubaşı eşref, bulgar ordularının istanbul önlerine veliefendi’ye geldiği günlerde 300 kişilik kuvvetiyle çete savaşları yaparak onları mağlup etmiş çok kısa bir zaman içinde edirne’yi de bulgarlar’dan kurtarmıştır. kuşçubaşı eşref bey, istanbul önlerine kadar gelen bulgar ordusuna karşı harekete geçmeden önce, hararetli bir tartışmadan sonra enver paşa’ya şunları söylemiştir:”siz bana imkan verin, ben seçkin kıtalarımla yine akınlar yapayım. düşmanı debeyelim. edirne’yi kurtarmak ümidi ciddi olarak bir belirirse, bütün memleket ayağa kalkar, mucizeler birbirini kovalar. eğer ben muvaffak olamazsam, gayri mesul bir adamım. çeteler umumi kumandanıyım. hükümet ilzam etmem. beni kovar, hapseder hatta asarsiniz. zaten böyle aciz yaşamak yerine .”

1. trablusgarb ‘da direnişin enver paşa ile beraber örgütleyicisidir. (1911)

2. balkan savaşında çorlu, tekirdağ, malkara, hayrabolu ve edirnenin; enver bey, kardeşi sami, cihangiroğlu ibrahim ve süleyman askeri ile beraber kurtarıcısı (1912)

batı trakya’da kurulan ilk türk cumhuriyetinin süleyman askeri ve yörenin ileri gelenleri ile beraber kurucusu (1912)

1. dünya savaşında, karşı çıktığı kanal harekatının öncü birlikleri kumandanı (1916)
1. dünya savaşında, arap yarım adası teşkilat-ı mahsusabaşkanı (1914-1915)

süleyman askeri bey’in ölümünden sonra teşkilat-ı mahsusa genel başkanı (1915-1918) olmuştur.

hayber’de faysal’ın (sonradan ırak kralı) 20 bin kişilik birliğine karşı 40 kişilik teşkilat-ı mahsusa birliği ile 5 saatten fazla savaştıktan sonra yaralı olarak ele geçirilmiştir.(1918)

malta ‘ya sürgüne gönderilirken kaçmaması için kendisi, bir savaş gemisi ve bir denizaltı eşliğinde malta’ya getirilmiştir.

malta’dan döndükten sonra milli mücadelede, kendi yetiştirdiği çerkes ethem’in kuvvetlerine katılmıştır.(1920) fakat çerkes ethem ‘in isyanı üzerine kendisi de 150 likler listesinde yer almış ve vatana girişi 1936 yılına kadar yasaklanmıştır.

1955’te yurda dönene kadar birçok arap ülkesinde ikamet etmiş olup herhangi bir istihbarat faaliyetine katılmamış olduğu sanılmaktadır. 1964’te ölene kadar türkiye ‘de kalmış ve beraber savaştığı silah arkadaşlarının mezarlarını dolaşmıştır.

Kaynaklar:

1. t.c. genelkurmay başkanlığı arşivi 1. dünya savaşı güney cepheleri savaşları
2. cemal kutay; trabalusgarb’de bir avuç kahraman,
3. cemal kutay: trakya da ilk türk cumhuriyeti,
4. cemal kutay: teşkilat-ı mahsusa,
5. cemal kutay: lawrence karşı kuşçubaşı,

150 liler diye anılan gruba dahildir. hayatının son demlerini köyünde sessiz sedasız geçirmiştir.
kitap yazsaydı ne yazardı diye beni tefekkür alemine sokan istihbaratçı.

(Tarihçi -Cemal Kutay)

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARŞİVLERİ ;

Aşağıdaki sayfalalarda 60 numaralı Kuşçubaşı Eşref bey , af çıkar çıkmaz ülkeye dönememiştir.

1938 yılında konsolosluk kanalıyla çeşitli vekaletlere dilekçe yazarak , 1927 yılında kardeşi Hacı Sami Bey’in Anadolu’ya girme hadisesi sebebiyle hakkında verilen müebbet kürek cezasının affa dahil olup olmadığını sormuştur.(E.G.M.Arşivi,Dosya No:12222-60-6/G 5)

Ancak kendisi bir cevap alamamıştır. Dahiliye Vekaleti yapılan araştırmalar sonucu , 1927 yılında verilen cezanın varlığını bilmekle beraber , kararı veren İstanbul Adliyesi ‘nin yanlışı sebebiyle mahkeme ilanı kayıptır, daha doğrusu bulunmamıştır. Ortada ceza var,ancak bunu gösteren belge yoktur.
Bu nedenle Kuşçubaşı Eşref’e cevap verilememiştir. (E.G.M.Arşivi,Dosya No:12222-60-10/A3)

Bu nedenle Kuşçubaşı Eşref Bey , ceza almak korkusuyla memlekete daha uzun süre dönmeyecektir.Dönüşü ise ancak 25 Ağustos 1950′de mümkün olacak ve SENÇER soyadını alacaktır. (E.G.M.Arşivi Dosya No;12222-60-10/A9)

Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;
M. kemal’e ithaf edilen tüm başarılar hepsi çerkez etheme aittir. M. Kemal hazira konmustur. Milli mücadele de pek fazla emegi yoktur. Bunu dönemin telgraflarini incelediginizde görebilirsiniz… Tabi taassuptan arinmak sarti. http://yakintarihimiz.org/m-kemale-ithaf-edilen-tum-basarilar-hepsi-cerkez-etheme-aittir.html

Milli mücadele dönemi paşalarının son yılları ve onlara yapılan haksızlar;Tüm Linkler ;

http://yakintarihimiz.org/milli-mucadele-donemi-pasalarinin-son-yillari-ve-onlara-yapilan-haksizlartum-linkler.html

 

Google Aramaları

  • mahsusa reisi eşref
  • kuşcubaşı ve mit
  • kuşçubaşı eşref istihbarat
  • kuscubasi esref
  • kuşçu başı eşref istihbarat tanimi
  • kazim karabekir kuscu esref
  • istihbaratimizin kurucusu kimdir
  • Kuşçubaşı Eşref Kimdir
  • kuşçubaşı eşref teşkilatı mahsusa
  • turk istihbaratinin kurucusu kimdir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*