Son Haberler
Anasayfa » Genel » TÜRK TÜRK E NASIL KIRDIRILIR? M. Kamal den ögrenelim!..

TÜRK TÜRK E NASIL KIRDIRILIR? M. Kamal den ögrenelim!..

TÜRK TÜRK E NASIL KIRDIRILIR? M. Kamal den ögrenelim!..

Moskova ve Lozan antlaşmalarına delege olarak katılan, 14 ciltlik Türk Tarihi’ni yazan, ilk Milli Eğitim Bakanı ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı da yapmış olan Dr. Rıza Nur, “Hayat ve Hatiratim” isimli kitabinda, M. Kemal in islami kullanarak, vatani ve milleti icin isgal güclerine ve onlari temsil eden kendisine karsi savasan Türklere karsi, Müslüman Türk Milletine kirdirmak icin kullandigini, kendi saflarinda yeralmaya ve savaşmaya cektigini, bunlara karsi ihanetine ortak ettigi bu müslüman Türk Milletine neler yaptığını hatıralarında şöyle anlatmaktadır:

M. Kemal diyor ki:

“Şimdi tuttuğumuz siyaset, elimizdeki düstur şudur:

Padişah, halife, hükûmet İstanbul’da düşmanlar elinde esirdir. Biz vekilleriyiz. Onları, dini, milleti, devleti kurtaracağız. Ey millet! Yunan gibi asırlardan beri kölemiz olan bir millete nasıl boyun eğeceksiniz? Bu millet buna dayanamaz. Gayrete geliniz. Din gayreti lazımdır.” (1)

Durmadan Vahdeddin i vatana ve millete ihanetle sucladigi halde, 30 Ekim 1918 Mondros teslim Mütarekesinden sonra “Padişah, halife, hükûmet İstanbul’da düşmanlar elinde esirdir.” diyerek kendi ihanet iddiasini cürütüyor.

Padişah, halife ve hükûmet kendisini asla vekil tayin etmedikleri halde, hatta ve hatta acikca kendisini vatan ve millet haini olarak ilan ettigi halde, halen “Biz vekilleriyiz” diye Türk Milletini kandirmaktan geri durmamistir.

Türk Milletine karsi Ingilizlerin emrinde savastigi halde, cekinmeden Padişahi, halifeyi ve hükûmeti kastederek” Onları, dini, milleti, devleti kurtaracağız.” demekten utanmamistir.

Yunanlilarla o esnada hicbir savas olmadigi halde, yurdun 4 bir tarafini isgal etmis, ingilizleri, fransizlari, italyanlari ve amerikalilari, onlarin emirlerinde calistigi icin düsman olarak görmediginden “Yunan gibi asırlardan beri kölemiz olan bir millete nasıl boyun eğeceksiniz? ” diyerek hem yanlis düsmani göstermekte ve hemde düsmani göstererek, Türk ü Türk e kizdirmaktan geri kalmamistir.

Milletin dinine küfreden adam “Din gayreti lazımdır.” diye dini suistimal nasilda ediyor.

“Çünkü, bütün millet adeta istisnâsız Padişah’a muti (itaatkar), dine merbut (bağlı); Padişah, din diyor, başka bir şey bilmiyor.” (1)

Türk milletinin Padisahina, Dinine nasilda bagli olgunu biliyor? Vahdeddin inde islama ne kadar bagli oldugunu belgeliyor.

“Harbden de yorulmuş, bitmiş, parasız, sefalette; bu haldeki bir milleti kolay kolay yeni bir harbe hazırlamak da mümkün değil. Bunun için Rumlar ile izzet-i nefislerini gıcıklıyoruz.” (1)

“Bakkal Yorgi başınıza vali, mutasarrıf; taşcı Vasil jandarma zabıtı olacak, nasıl dayanacaksınız?” (1)

diye soruyordu halki ikna icin M. Kemal.

Bunlardan hareketle Dr. :

Hakikaten Türk buna tahammül edemiyor. Anadolu’dan bu esnadaki seyahatlerimde bizzat böyle propaganda yaparken, bu sözlerin herşeyden müessir (etkili) olduğunu görüyordum. “Kur’an’ı” apdesthane kağıdı yapacaklar. Size “şapka giydirecekler” diyorduk. Bu da pek müessir (etkili) oluyordu. ”

Talihe bak ki, şapkayı sonunda M. Kemal’in eliyle giyd bu millet.

KAYNAK:

(1) Dr. Riza Nur, Hayat ve Hatıratım (Paris), Altındağ Yayınları, Istanbul 1967, cild 3, sayfa 623, 624.

Google Aramaları

  • rıza nur hatıratı indir
  • dr riza nur hayat ve hatiratim pdf indir
  • dr rıza nur hayat ve hatıratım pdf
  • hayatım hatıratı
  • hayat ve hatıratım indir
  • riza nur pdf
  • riza nur hayat ve hatiratim pdf download
  • doktor rıza nur hayat ve hatıratım indir
  • dr rıza nur pdf indir
  • hayat ve hatıratım pdf

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*