Son Haberler
Anasayfa » Köşe Yazıları » Yunan Mezalimini Affeden İsmet İnönü

Yunan Mezalimini Affeden İsmet İnönü

İsmet Paşa, bırakın ‘tazminat’ almayı, Yunanlıların resmen ödemeyi kabul ettikleri ‘tamirat’ bedelini dahi Venizelos’a bağışlamış, sanki avukatlığı kendisine düşmüş gibi, Yunanistan’ın 4 milyar altın Frank tutarındaki tamirat bedelini ödeyecek malî durumu olmadığını söyleyerek TBMM’nin bütün ısrarlarına rağmen Yunanlıları affetmiş, Meclis’te yaptığı konuşmada ise “Barışın bir an önce gerçekleşmesi için tarafımızdan büyük bir fedakârlık” yapıldığını ileri sürmekten çekinmemişti.

İsmet İnönü ve Eleftherios Venizelos

Peki İsmet Paşa’ya sormazlar mı? Madem Yunanlıların malî durumu bu parayı ödemeye müsait olmadığı için affediyorsunuz, peki Türkiye’nin durumu çok mu müsait idi de Lozan’da Osmanlı borçlarını son kuruşuna kadar ödemeyi taahhüt ettiniz? Hiç değilse bu borcun 4 milyar altın Frank tutan kısmını Yunanistan’ın üzerine yıksaydınız.

Ben de ne söylediğimin farkında değilim. Bizim bütün borcumuz ne kadardı ki, 4 milyar oradan düşülsün! Açın kitapları bakın, 1933 yılındaki konsolidasyonla borcumuz 962 milyon Franga bağlanmıştı, yani yaklaşık bizim Yunanistan’dan alacağımızın dörtte birine. Şöyle diyelim: Yunanistan’a lütfettiğimiz miktarla Osmanlı’dan kalan borcu biz 4 defa fazlasıyla ödeyebilir, hatta cebimizde yüklüce bir para bile kalabilirdi.

Nedense Osmanlı borcunu ödeye ödeye bitiremediğimizi dillerine dolayan İsmet Paşa kafasındakiler, Yunanistan’a bunun 4 katını hibe ettiğimizi söylemeyi unutuyorlar. Biraz ciddiyet beyler!

Daha Lozan’da yaptığımız o meşhur hesap hatasına değinmedik. Maliye memuru Hüsnü Himmetoğlu sayesinde çift hesaplanan bir borcumuz ortaya çıkmıştı. Ne kadardı biliyor musunuz bu borç miktarı? Tam 300 milyon lira! 300 milyon lirayı gözden kaçıranlar orta halli bir memur kadar hesap kitap bilmiyorlarsa, “Lozan’ı biz kimlere emanet etmişiz?” diye yeniden düşünmemiz gerekmiyor mu?

Mustafa Armağan – Zaman (24 Mayıs 2009) [http://www.mustafaarmagan.com.tr/http://www.zaman.com.tr/]

Google Aramaları

 • ismet inönü başarıları
 • İsmet İnönünün başarıları
 • ismet inönü lozan
 • ismet paşa
 • venizelos ismet inönü
 • Eleftherios Venizelos ve İsmet İnönü Samimi
 • ismet inönü karısı venizelos
 • ismet paşa vs yunalalılar
 • Eleftherios Venizelos ve ismet inönü
 • venizelos inönü yakın

2 yorum

 1. Bu kadar Inönü düsmanligi neden anlamiyorum,Lozan antlasmasi türk tarihinin en büyük diplomatik zaferidir. Bu zaferin yildizida Inönü dür.Nankörlük yapmayin Atatürk ve Inönü olmasaydi Türkiye de olmayacakti. Ayiptir Daha önemlisi günahtir bu insanlara iftira atmak, bilginiz yoksa okuyup ögrenin ve daha sonra bu yazilari yazin.

 2. ismail kadioglu

  Aykut dedigin gibi olsun
  Ama bu kadar karşı yazı yazılıyosa bunuda bi düşünmek lazım Bize okutulanlar hep kazanmışız ama elde bişe yok demekki burda bişe var

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*